Jak sprzedać samochód by nie stracić? Sprzedawać auto można na co najmniej  na cztery różne sposoby. Wciąż najpopularniejsza wydaje się sprzedaż bezpośrednia. Jednakże, coraz więcej osób z różnych przyczyn decyduje się na komis samochodowy, skup samochodów za gotówkę lub sprzedaż samochodu na licytacji wśród podmiotów gospodarczych. 

Niezależnie od tego w jaki sposób sprzedaje się auto trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Również w przypadku sprzedaży bezpośredniej za pewne rzeczy trzeba zapłacić. Przede wszystkim chodzi ogłoszenia w internecie, przygotowanie samochodu do sprzedaży, przedłużenie wygasającego OC/AC oraz przeglądu na czas sprzedaży.

Można próbować sprzedać auto zupełnie za darmo, nie wykupując żadnych ogłoszeń a posiłkując się jedynie kartką z numerem telefonu na szybie. Nie unikniemy jednak wysokich kosztów ogłoszeń związanych z przedłużeniem ubezpieczenia samochodu gdyż każdy samochód musi mieć aktualne ubezpieczenie nawet jeśli nie jest używany.

Jeśli chodzi o komis samochodowy, jedyną w zasadzie opłatą jest prowizja, jaką komis pobiera od sprzedaży samochodu. Wysokości prowizji są bardzo różne, dlatego też warto zwracać na nie uwagę wybierając odpowiedni komis. Zdarza się, że prowizja wliczana jest w cenę samochodu. Oznacza to teoretycznie, że opłaca ją nabywca samochodu. Nie do końca jednak jest to prawda, gdyż aby móc wliczyć prowizję w cenę samochodu trzeba tę cenę obniżyć, aby nie zniechęcała potencjalnych kupców. Niestety wstawienie samochodu do autokomisu wiąże się także z pewnym ryzykiem związanych z uszkodzeniem samochodu podczas podstoju lub podczas wielokrotnych jazd z osobami tylko potencjalnie zainteresowanymi zakupem.

Skup aut za gotówkę nie pobiera prowizji ze sprzedaży, gdyż de facto to on sam jest nabywcą. Sprzedawca najczęściej nie wie kto staje się posiadaczem jego samochodu, gdyż sprzedaje go bezpośrednio skupowi samochodów osobowych i później już nie dba o to co robi z nim skup, gdyż to on staje się jedynym właścicielem auta. Jeśli jednak skup samochodów używanych nie pobiera prowizji, to właściwie w jaki sposób zarabia? Sprawa jest prosta, skup zarabia na różnicy w cenie zakupu i sprzedaży samochodu. Innymi słowy, taniej kupuje, a drożej sprzedaje. Sprzedając auto w skupie aut należy wybrać firmę dużą, kupującą wiele aut miesięcznie oraz z ugruntowaną pozycją na rynku – tylko to zapewni kupno samochodu za nie zaniżoną cenę. Warto zwrócić uwagę aby skup specjalizował się w zakupie aut takich jakie planujemy sprzedać czyli jeśli sprzedajemy auto kilkuletnie skup aut powinien specjalizować się w skupie aut nie starszych niż 10-12 lat.

Sprzedaż aut do skupu aut za pośrednictwem licytacji. 

 Obecnie jeden z najbardziej korzystnych sposobów sprzedaży samochodu. Udajemy się do firmy która urządza aukcje. Samochód jest poddany oględzinom a następnie wystawiany na krótką aukcje. W aukcji bierze udział wiele podmiotów trudniących się kupnem i sprzedażą samochodów co gwarantuje sprzedaż po najlepszej możliwej cenie. Niestety usługa dostępna jest tylko w wybranych miastach. Największą platformą w kraju jest Zlicytujauto.pl 

Ukryte koszty

Każda z metod sprzedaży samochodu ma również pewne ukryte koszty. W przypadku sprzedaży bezpośredniej chodzi tu przede wszystkim o poświęcenie cennego czasu. Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonna forma sprzedaży. Co więcej, wielu niedoświadczonych sprzedających popełnia błąd w wycenie auta. Zdarza się, że nie doceniają swojego wozu i sprzedają go zbyt tanio, przez co tracą pieniądze. Czasem jest jednak wręcz przeciwnie i samochody wystawiane są na sprzedaż po zawyżonych cenach. W takich sytuacjach proces sprzedaży znacząco się przeciąga, przez co traci się jeszcze więcej czasu.

Sprzedając w komisie również nie można być pewnym poprawności wyceny samochodu. Może być ona często zaniżana, gdyż właściciele komisów chcą zwykle jak najszybciej zarobić. Poza tym, wiele komisów prowadzonych jest przez laików, nie będących w stanie profesjonalnie oszacować ceny samochodu.

W skupie aut używanych nie ma raczej co się martwić o brak profesjonalizmu podczas wyceny. Tym nie mniej, mimo wszystko w tym przypadku również ukrytym kosztem jest zaniżona wycena. Wynika ona z tego, że cena po której skup samochodów używanych kupuje auto musi być niższa od średniej ceny rynkowej, aby skup miał możliwość sprzedać dany samochód z zyskiem.

Licytacje aut wśród podmiotów gospodarczych takich jak autokomisy, skupy aut czy inne firmy zajmujące się autohandlem dają nam gwarancję, że uzyskamy cenę możliwie najkorzystniejszą biorąc jednak cały czas pod uwagę, że samochód sprzedajemy podmiotom gospodarczym które muszą odkupić samochód w takiej cenie aby móc na nim jeszcze zarobić. Korzystne jest jednak to, że na sprzedaż poświęcimy niewiele czasu gdyż odwiedzamy tylko jeden punkt który wystawi nasz samochód na licytacje a nie wiele skupów aut po kolei.

Jak szybko można sprzedać auto?

Wiele osób uważa, że sprzedaż auta musi trwać co najmniej kilka tygodni. Wychodzą oni z takiego przekonania, gdyż w przeszłości najczęściej korzystali ze sprzedaży bezpośredniej.

Rzeczywiście handel samochodami obecnie to zadanie dość trudne ze względu na duże nasycenie rynku samochodami używanymi.

Kiedy już znajdzie się osoba potencjalnie zainteresowana zakupem przeważnie ogląda ona kilka samochodów zanim podejmie ostateczną decyzję o zakupie

Oczywiście, tempo sprzedaży bezpośredniej zależy od kilku czynników. Jeśli sprzedawany jest kilkuletni samochód w dobrym stanie to zapewne chętni znajdą się szybciej, niż w przypadku zniszczonego auta. Nie bez znaczenia jest też cena, która im niższa, tym więcej klientów przyciąga. Zbyt niska cena wcale jednak nie przyspieszy sprzedaży gdyż z uwagi na wiele niebezpieczeństw czyhających na rynku motoryzacyjnym może wydawać się ona podejrzana i odstraszyć klientów.

W zasadzie w przypadku komisu sprawa wygląda bardzo podobnie jak w sprzedaży bezpośredniej. Różnica polega jedynie na tym, że nie trzeba reklamować samochodu, gdyż zajmuje się tym komis. Jednakże, również trzeba czekać na nabywcę i jego decyzję.

Pod względem szybkości sprzedaży zdecydowanie najlepszy jest skup samochodów osobowych. Tutaj cały proces przebiega wręcz błyskawicznie. Zdarza się, że sprzedaż zostaje ostatecznie sfinalizowana tego samego dnia, którego wypełnia się formularz kontaktowy. Wszystko dzięki temu, że skup samochodów za gotówkę szuka nabywcy dopiero wtedy, gdy stanie się posiadaczem danego auta. Wycena samochodu natomiast odbywa się na miejscu i zaraz po niej można zwykle podpisywać już umowę.

W przypadku licytacji samochodów sprawa wygląda niemal identycznie jak w przypadku sprzedaży samochodu w skupie samochodów.

Co najlepiej wybrać?

Z powyższego porównania wynika, że najatrakcyjniej prezentuje się skup samochodów osobowych. Gwarantuje on szybką i stosunkowo tanią transakcję. Jednakże, tak naprawdę każdy przypadek jest inny, dlatego w niektórych okolicznościach nieco lepiej jest skorzystać ze sprzedaży bezpośredniej. Chodzi tu o sytuację, gdy dla sprzedawcy nie jest zbyt ważne to jak wiele czasu poświęcić na sprzedaż auta. Ponadto, jeśli jest on specjalistą w dziedzinie motoryzacji również przeważnie lepszym wyborem będzie dla niego sprzedaż bezpośrednia, gdyż będzie potrafił odpowiednio wycenić samochód. W pozostałych przypadkach jednak najlepszy zdaje się skup samochodów używanych.

Rzadko kiedy warto natomiast korzystać z komisu, gdyż posiada on większość wad sprzedaży bezpośredniej, natomiast w zasadzie nie ma żadnych zalet, których nie miałby skup samochodów używanych.

Mając w swoim mieście firmę która zajmuje się organizacją licytacji warto sprawdzić jaką cenę uda się osiągnąć za auto na licytacji gdyż może się okazać, że sprzedamy samochód w korzystnej cenie praktycznie bez wysiłku.

Zlicytujauto.pl – największa platforma licytacji aut używanych wśród podmiotów gospodarczych. Wystaw swoje auto na licytacje i sprzedaj samochód w 30 min. Teraz dostępne w 3 miastach w Polsce – Wrocław, Warszawa, Katowice

Zlicytujauto.pl oficjalny partner www.skupsamochodow24.pl

Gdzie warto sprzedać auto – skup aut za gotówkę, komis samochodowy oraz licytacje aut?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *